top of page

Usluge

Postavljanje visećih elemenata na razne tipove zidova

Igor Matanović

13.3.2022

Prilikom uređenja interijera postoji niz stilova koje možemo slijediti i primijeniti. Bilo da ste se odlučili za tradicionalni, industrijski, priobalni, ili skandinavski stil, u jednom trenutku će se pojaviti potreba za postavljanjem visećih elemenata na zidove. Čak niti najveći minimalisti među nama se neće moći osjećati kao kod kuće bez da im na zidu ne vise grafike, obiteljske slike, ili barem ogledalo.

Nakon što smo smislili što objesiti na zid, valja smisliti i kako.

1. UPOZNAJ SVOG NEPRIJATELJA

Sudjelovao si u procesu izgradnje stana ili kuće pa si upoznat s informacijom koji zid je nosivi, koji je betonski, pregradni, zidan blokom, siporeksom, a koji knaufom? Odlično, tada ne moraš ići od zida do zida kuckati šakom kako bi utvrdio navedeno. Međutim, ako nisi siguran, načuli uši i polako.

Prva varijanta: šaka boli i ne čuje se skoro nikakav zvuk - betonski zid;
Druga varijanta: šaka boli ali ipak čujemo da postoji nekakva šupljina - zidani zid;
Treća varijanta: šaka ne boli i jasno se čuje šupljina - gipsani zid.

2. BETONSKI ZID

Kod prve varijante, u pravilu imamo najmanje problema. Posudite udarnu bušilica od punca i kupite kvalitetnije svrdlo (30-50 kuna) i bez većih problema izbušite rupu u betonu. U takvoj rupi i osrednje kvalitetni tipli stvaraju dovoljno trenja da na zid slobodno možemo objesiti mrežu za ležanje i odmoriti u njoj nakon ručka.

3. PREGRADNI ZID (blok, cigla, siporex)

Za blokom zidani zid također morate do punca po udarnu bušilicu, ali za rupe u bloku ipak kupite nešto kvalitetnije tiple koji će stvoriti potrebno trenje, kako vijak prilikom stezanja ne bi počeo izvlačiti tipl iz zida.

4. ŠUPLJI ZID (knauf zid)

Bez obzira na to što je šupalj i što se krti kao bakine pracne, gipsani zid pruža vrlo dobru potporu visećim elementima, naravno uz odgovarajuće tiple i alat. Međutim, prije same kupnje tipli, potrebno je ustanoviti jeli zid napravljen od jednog ili dva sloja gipsa. To je izuzetno bitno, jer naravno postoje kraći i duži tipli.

Nekog specijalnog načina otkrivanja debljine zida, osim već opisanog kuckanja ili fizičkog bušenja, nema. Klasična gipsana ploča je debljine oko 1 cm, pa probajte procijeniti.

Postoje razne tiple za gipsane zidove, ali ovdje ćemo se osvrnuti samo na kišobran tiple, jer stvaraju trenje na učinkovitiji način (primjer tiple: https://pevex.hr/metalna-tipla-za-suplje-zidove-6x52-s4st-230381.html). Osim tipli, trebat će vam i posebna kliješta za postavljanje tipli (primjer kliješta: https://pevex.hr/klijesta-za-molly-tiple-300140.html).

Dakle, konačno znamo od koliko slojeva gipsa je napravljen naš zid, imamo odgovarajuću kišobran tiplu, i posudili smo (ili kupili) kliješta za tiple. Dobra stvar je što vam za bušenje gipsanog zida ne treba udarna bušilica, nego bilo kakva bušilica. Može biti iz Lidla, može biti s Hrelića, može biti akumulatorski odvijač, a doslovno može biti i nož za otvaranje kuverti kojeg “posudite” iz ureda.

Na ovaj način samopouzdano vješajte sve, od slike, TV prijamnika, pa do police s knjigama. U slučaju da morate objesiti kuhinjske elemente, tu se ipak posavjetujte s profesionalcima.

I to je to. Kada znaš s kim imaš posla znaš pronaći i adekvatno rješenje.

Sretno s poslom I Čuvaj Ruke :)

bottom of page